- Model: VL300PLUS Head
- SKU: 10040440032
Product Highlights
- Model: VL-300
- Power Output: 300W
- Output Control Range: Full to 1/32 Stepless
- Recycling Time to Full 220V-240V/50Hz: 0.6~2.0s
- Flash Duration: 1/800th~1/1200th
- Modelling Lamp Output: 75W
- Triggering Method: Slave Sensor/Sync Cable/Test Button
- Color Temperature: 5600°K±200°K
- Fuse: 4A
- Power Source: AC200-240V 50-60Hz
Overview
Visico VL300PLUS is bowens mount compatible, hence, it is compatible with most strobe accessories that are also bowens mount compatible. The included modelling lamp has an output of 75W. Finally, the light has simple to use controls at its back with a LED digital display screen and well-labelled buttons.
Accessories
- Power Cable(4m)
- Sync Cable(4m)
- Modelling Lamp
In the Box
- Visico VL300PLUS Flash head
- 75W Modelling bulb